Karnaubaviasz

(Carnaubawachs)

A karnaubaviasz a legkeményebb viasz, keménysége túltesz a szintetikusan előállított viaszokén is. A karnaubaviaszt a karnauba más néven kopernikusz pálma (Copernica cerifera Mart.) leveleit védő természetes viaszrétegből nyerik. A legértékesebb és legfontosabb növényi eredetű viasz.

A karnauba pálma Brazília északi és középső részén, főképp folyók mentén, vadon nő. Fája 16-32 méter magas, 21-32 cm vastag. Csupasz törzsét a legyezőforma levelek nyelének maradéka borítja. Gömbölyű koronáját kb. 2 méter hosszú kékeszöld levelek alkotják, melyeket mindkét oldalról viasz borít. A karnauba pálma gyakran a pálmaházak dísze. A pálmák fája tartós, vízi építkezésre, épületfának, és hangszerkészítésre használják. A viasztermelés központja Ceara tartomány, itt a lakosság tradicionálisan csaknem kizárólag a karnauba pálma viaszának gyűjtésével és elkészítésével foglalkozik. A viaszt 1882 óta szállítják az európai piacra. A karnauba pálma hasznával a kókusz és a datolya fölé kerekedik.

A karnaubaviasz előállítása fáradtságos, munkaigényes folyamat: a viaszt a száraz évszakban nyerik úgy, hogy 2 havonta minden fáról 6-8 idősebb, alsó levelet levágnak és a száradásnak indult, zsugorodó levélről, a fellazult viaszréteget veregetéssel, kaparással, vagy kefével ledörzsölik. Az így nyert viaszlapkákat vízben főzve tisztítják: a szennyeződések leülnek a főzőedény fenekére, míg a víz tetején úszó tiszta viaszt lefölözik, majd fizikailag, kallófölddel halványítják. (vagy kémiailag – klórral, ami környezetszennyező).

A tisztított karnaubaviasz szagtalan, szemcse, lapka vagy tömb formában kerül forgalomba. A tiszta, jó minőségű viasz színe világossárga, a sötétebb sárgászöld, szürkés szín rosszabb minőségű-nek számít. Egy pálmafa egy évben mindössze 150-180 g viaszt ad, 100 g levélről mindössze 5 g viasz nyerhető, ami elég rossz kihozatal. Ma a vezető gyártók közé tartózó brazil Pontes vállalat évente mégis 70-100 tonna karnaubaviaszt termel évente, ami kb. 600 ezer fa termése.

A természetben a leveleket borító vékony viaszfilm az esős időszakban víztaszító, a nyári időszakban pedig a leveleket védi az egyenlítői forróságban a kiszáradástól. Egy olyan anyag, mely ilyen extrém körülmények közt is helytáll sok mindenre használható: használja a kozmetikai-, gyógyszer- és élelmiszeripar, kedvelt alapanyag különféle önfényező emulzióknak, ápolószereknek (cipő, padló, bútor, autóápolás); alapanyaga speciális, nagyon sima művészi nyomatok készítésére használt papíroknak, karbonpapírnak, korábban a bakelit hanglemezek fontos alapanyaga volt, használják gyertyagyártásra, öntőformákhoz formaválasztó anyagként stb. 

A karnaubaviasz természetes élelmiszeripari adalék is. Elnevezése: E-903. Fényező és kenőanyag, pl. rágógumik, gumicukrok, cukorkák adaléka. (megtaláljuk pl. az Orbit rágók, Tic-Tac, Simpsons gumicukorkák csomagolásán az összetevők közt) A teljesen veszélytelen, semmiféle káros mellékhatása nem ismert, de emészthetetlen.

A kozmetikai ipar elsősorban rúzsok, sminkceruzák alapanyagaként használja: bőrbarát, semmilyen irritáló vagy mérgező hatása nem ismert, vízálló, selymes fényű, a legnagyobb nyári hőségben sem olvad. Samponokban használva selymes fényt ad a hajnak.

A gyógyszeripar drazségyógyszerek hordozóanyagaként használja. 

A karnaubaviasz a természetes felületkezelő anyagok fontos növényi eredetű kötőanyaga. Önmagában nagyon kemény, fényes bevonatot ad, ezért és magasabb ára miatt elsősorban lágyabb viaszok – pl. méhviasz - mechanikai tulajdonságainak javítására használják. A legtöbb AURO viasz-termék és ápolószer, valamint a matt sellakpolitúrok fontos alapanyaga. 

loader
Gyors
Rendelés
Gyorsrendelés
Nr.
Kosár összegzése:
Bruttó végösszeg: