Borostyánkő

(Bernstein)

A borostyánkő lakk (Bernsteinlack) 16.-17. századból származó receptje szerint lenolajjal vagy diófaolajjal felfőzött borostyánkőból készül. 

A borostyánkő (succinit, ásv.) a földtörténeti harmadkorból származó, kb. 60 millió éves üvegkeménységűre kövesedett fenyőgyanta. A borostyánkő a világ egyik legszebb és legérdekesebb képződménye – „napkő”-nek is nevezik.

A borostyánkövet szolgáltató ősfenyő (Pinites succinifer) a mai Balti-Tenger helyén óriási kiterjedésű erdőket alkotott. Több ezer generációnyi fenyő megkövült gyantája feküdt a tengerfenéken. A Balti-tenger mellett jelentős borostyánkő lelőhely még a Dominikai-Köztársaság, Közép-Amerika, Afrika és Görögország. A legjobb borostyán lelőhelyek a barnaszén alatti földrétegekből kerülnek elő, akár teljesen szárazföldi területeken – a mai tengerektől távol is. A fából kifolyt gyanta a mai fenyőkhöz hasonlóan a levegőn megkeményedett, sokszor azonban előtte még magába zárta a rászálló rovarokat és a szél hozta növényrészeket. A borostyánkőbe zárt növényi maradványokból ismerjük a borostyánerdőt s annak flóráját, az állati maradványokból pedig az akkori kor faunáját.

A borostyánkő megdörzsölve elektrosztatikusan feltöltődik, s már ettől kellemes illatot áraszt. Meggyújtva világító lánggal ég és kellemes illatot áraszt. 280°C-nál megolvad. Olajban főzve megpuhul és hajlíthatóvá válik. Vízben oldhatatlan. Nagyon nehezen oldódik forró alkoholban, éterben, éterikus olajokban; jól oldódik benzolban, kloroformban és kevés kámfort tartalmazó alkoholban.

A borostyánkövek értékét tisztaságuk és nagyságuk szabja meg. A borostyánkő darabok nagysága igen változó. Az egy dekagramm fölötti, nagyobb szép darabok értéke körülbelül az ezüst értékével azonos, a fél kg fölöttiek ára pedig már az aranyéval vetekszik. Egyforma nagyság mellett legdrágábbak a legtisztább, legátlátszóbb kövek. A félkilós darabok már igen ritkák. A legnagyobb eddig talált kő majdnem 10 kg súlyú, a berlini természettudományi múzeumban található. A szebb köveket elsősorban ékszerkészítésre használják, az AURO borostyánkő olajak és lakkok az erre alkalmatlan kisméretű darabokból készülnek.

A tiszta borostyánkőlakk szikkatív (szárítóadalék) hozzáadása nélkül is megszárad. Világos és sötét színben készítik: a világos színű lakkot a festészetben használják, különösen az olyan érzékeny pigmentek kötőanyagaként, mint a fehér, vagy a kék. A sötét, patinánsabb színű változatot különösen a hegedű- és lantkészítők, bútorkészítők értékelik nagyra. A Stradivari hegedűk csodálatos hangzásának máig megfejtetlen titkát a szakértők az ismeretlen összetételű cremonai hegedűlakkban keresik, mely szintén valamilyen borostyánkőlakk volt.

A borostyánkőlakk a természetes anyagú lakkok között nagyon ellenállónak számít, a sellakpolitúrozottnál jóval erősebb felületet ad, víz és oldószerállósága is sokkal jobb. Az AURO a borostyánkővet borostyán alapozó olajában (Bernsteingrund Nr.122-01), és a borostyánkő lakkban (Bernsteinlack Nr.222) használja. Mindkettőt elsősorban restaurátoroknak, értékes kisméretű tárgyak készítőinek ajánljuk.

loader
Gyors
Rendelés
Gyorsrendelés
Nr.
Kosár összegzése:
Bruttó végösszeg: