Buzérgyökér - Krapp

rubia tinctorum (It.)

A festőbuzér vagy buzérgyökér nevű növény gyökeréből származó magas vörös színtartalmú, erős színező hatású festék nyersanyag Dél-Európából és Iránból.

A festőbuzér az indigó mellett az egyik legősibb színezőanyag. Már Tutánkámon sírjában találtak egy övet, melyet Kr.e.1337-ben tettek a fiatalon elhunyt egyiptomi fáraó sírkamrájába.

A buzérgyökér alizarin nevű színezőanyagát gyapjú, pamut, selyem és bőr festéséhez is használták. A festés módjától függően pirosas, vagy barnás színeket lehetett belőle előállítani, de a buzérgyökér nem adott erős, tüzes színeket. Először a törököknek sikerült olyan eljárást kidolgozni, mellyel tartós és erős, tüzes vörös színt lehetett festeni. A bonyolult 26 lépésből álló folyamat adta a híres és sokáig utánozhatatlan törökvörös színt (Türkischrot). 

1868-ban világszerte 70.000 tonna festőbuzért használtak textilek és bőrök színezésére. A következő évben sikerült az alizarint szintetikusan előállítani, ami a növény termesztését és használatát szinte teljesen visszavetette.

Az AURO-nál az eredeti növényi festőbuzérból készült festék a vörös árnyalatú növényi festékek fő alapanyaga. (fallazúr, fallazúr viasz)

loader
Gyors
Rendelés
Gyorsrendelés
Nr.
Kosár összegzése:
Bruttó végösszeg: